poniedziałek, 1 lutego 2016

Dzień Świszcza (Świstaka).

Groundhog Day (Dzień Świszcza ,zwany również Dniem Świstaka)  obchodzony jest 2 lutego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Rytuał wygląda następująco: świszcz  o imieniu Phil wychodzi ze swej elektrycznie ogrzewanej norki w pniu drzewa na wzgórzu Gobbler's Knob, rozgląda się za swym cieniem, po czym szepcze prognozę do ucha przedstawicielowi Klubu Świstaka,a ten informuje opinię publiczną. Zgodnie z legendą, jeśli w tym dniu świszcz  po wyjściu z nory zobaczy swój cień, to zima potrwa jeszcze sześć tygodni. Jeśli nie, to znaczy, że wiosna jest już tuż tuż.
Ciekawym pomysłem na urozmaicenie zajęć o Dniu Świszcza jest projekt plastyczno-językowy, który wzbudza wiele radości u dzieci . 

Potrzebne wam będą : kolorowy blok techniczny lub rysunkowy, klej,nożyczki, kredki,obrazek świstaka oraz wata.
1.Wycinamy dwa koła z niebieskiego papieru i jedno z zielonego(wszystkie mają ten sam rozmiar).


2. Przecinamy zielone koło na pół i naklejamy na dolnej części niebieskich.
3. Na górze jednego  koła piszemy „Six more weeks of winter”. Będzie to koło, na którym  świeci słońce i Phil podziwia  swój cień . Na ziemi leży śnieg, bo czeka nas jeszcze 6 tygodni zimy.

4. Na górze drugiego koła piszemy „Spring is coming soon”. Na niebie są chmurki, Phil nie widzi swojego cienia, w związku z czym wiosna nadejdzie już niebawem. Symbolem są rozkwitające kwiaty.


5.Przyklejamy jedno koło na drugie w taki sposób by móc nim obracać.Gotowe!  A wy jakie macie pomysły na Dzień Świstaka? Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzu:)

5 komentarzy:

 1. Dziękuje za rewelacyjny pomysł! Jutro wykorzystam na zajęciach. Uwielbiam Twojego bloga:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świstak śliczny! Kto rysował? Cały pomysł na pracę plastyczną też genialny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Świstak znaleziony w internecie i pokolorowany przez dzieci:)

   Usuń
 3. Witam, właśnie odkryłam Twojego bloga dzięki Head Full of Ideas. Nie dość, że bardzo mi się tu podoba, to jeszcze taki ukłon w moją stronę i rewelacyjne materiały na moje urodziny. Dziękuję bardzo, wykorzystam przy najbliższej okazji 2 lutego 2017 :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa,cieszę się,że świstakowa lekcja przypadła Ci do gustu:)

   Usuń