wtorek, 17 marca 2015

17th March - St. Patrick's Day.

      Dziś dzień patrona Irlandii - św.Patryka. Nie pochodził on z Irlandii, należy jednak do najwybitniejszych jej przedstawicieli; wyspa zawdzięcza mu chrześcijaństwo , nową kulturę i swój symbol- koniczynę (shamrock). Symbolizuje ona krzyż i Trójcę Świętą. Św.Patryk  używał jej aby odpowiadać na wątpliwość jak możliwy jest jeden Bóg w trzech osobach. Znalezienie w dniu św. Patryka koniczyny czterolistnej podwaja "szczęście". 
       Symbolem dnia św. Patryka jest kolor zielony (kojarzony z Irlandią - "zieloną wyspą"), Leprechaun (czytaj Leprikon) - skrzat często występujący w towarzystwie garnca pełnego złota) oraz trzylistna koniczyna.
         Co ciekawe święto to jest obchodzone nie tylko w Irlandii. By uczcić dzień św. Patryka, w wielu krajach na świecie coraz popularniejsze staje się farbowanie znanych miejsc na zielono. W dniu tym zielone stawały się takie obiekty jak: wodospad Niagara, London Eye, Góra Stołowa w RPA, Empire State Building w Nowym Jorku, Krzywa Wieża w Pizie, a nawet ratusz  i Stadion Miejski w Poznaniu :) W Chicago od 49 lat z okazji Dnia Świętego Patryka barwi się również na zielono rzekę.
      17 marca jest dniem śmierci św. Patryka, stąd tego dnia co roku wspomina się jego życie i dokonania.

       W tym dniu razem z moimi młodszymi uczniami robiliśmy kapelusze Leprikona, graliśmy w bingo obrazkowe oraz śpiewaliśmy piosenkę "I'm the little Leprechaun" Bawiliśmy się również w poszukiwanie złota, które ukryłam przed rozpoczęciem lekcji w klasie ( nagrodą był dzbanek z czekoladowymi dukatami:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz