piątek, 28 listopada 2014

Thanksgiving.

      W Stanach Zjednoczonych Thanksgiving przypada na czwarty czwartek listopada. Jest  to najbardziej amerykańskie ze wszystkich obchodzonych świąt. Przede wszystkim to święto kultywujące więzi rodzinne jest okazją do ogniskowania bliskości i wspólnej refleksji nad minionym rokiem i podziękowania Bogu za wszystko,co dobrego ich spotkało. Jest to pamiątka pierwszego Dziękczynienia założycieli angielskiej kolonii w Plymouth, którzy przybyli do Nowej Anglii na statku Mayflower 21 listopada 1620 r. jako grupa 102 purytanów z Anglii (tzw. Pilgrim Fathers, ojcowie pielgrzymi). Ponieśli oni tej pierwszej zimy wielkie straty i wielu z nich zmarło z głodu. Żniwa 1621 roku były już obfite. Pozostali przy życiu koloniści zdecydowali uczcić to świętem, wraz z 91 Indianami z plemienia Wampanoagów, którzy pomogli Pielgrzymom przetrwać trudny okres.
      Podczas święta Amerykanie tradycyjnie spożywają uroczystą kolację w gronie rodziny i przyjaciół, dziękując Bogu za wszystko, co dobrego ich spotkało. Na stole króluje pieczony indyk podawany z przystawką z żurawin i słodkimi ziemniakami. Są też ciasta – z dyni lub z jabłkami. Szacuje się, że tego dnia Amerykanie jedzą przeciętnie 46 milionów indyków.
      Jak co roku na moich lekcjach nie mogło zabraknąć akcentu święta dziękczynienia. Dzieci w klasie pierwszej wykonywały swojego indyka w wersji 3D. Prace były naprawdę wspaniałe,co ciekawe wszystkie dzieci postanowiły do kolorowania użyć wszystkich kredek i indyk przypominał bardziej pawia;)


http://www.designswithheart.net/files/turkey_standup.pdf - tutaj można znaleźć szablon indyka 3D.

Z uczniami klasy 3 również robiliśmy  indyka,ale oprócz projektu,dzieci musiały napisać za co są wdzięczne (I am thankful for..). Pomysły były różne,m.in: Mum and Dad, Friends, Fish, Toys, Minecraft (;]). Pióra zrobione były z odrysowanych dłoni wszystkich uczniów,na których dzieci pisały 5 rzeczy za które są wdzięczne Bogu. Zadanie to bardzo się wszystkim podobało i było dużo radości przy tworzeniu.

Innym pomysłem dla uczniów klas 5-6 jest kreatywne pisanie : poprosiłam dzieci,aby wyobraziły sobie,że są indykiem,a święto dziękczynienia już wkrótce. Ich zadaniem było napisanie przemówienia dlaczego to nie oni,ale ich "kolega indyk" ma być wybrany na ucztę;) Dzieci świetnie się bawiły wymyślając argumenty za i przeciw, a śmiechu było co nie miara:)
Często korzystam również z filmiku,który w przystępny sposób opowiada historię Thanksgiving:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz