niedziela, 16 listopada 2014

Domowa zabawa z angielskim.

Rodzice często  pytają, czy mogą pomóc dzieciom w nauce angielskiego i czy mogłabym podpowiedzieć jakieś gry i zabawy,które zachęciłyby ich pociechy do powtarzania poznanych na lekcji zwrotów.Okazując zainteresowanie tym, czego dzieci uczą się w szkole, i odnosząc ich nowo nabytą wiedzę do tego, co robią w domu, motywujemy je do dalszej nauki i wspieramy je w ich staraniach. Poniżej podaję przykładowe zabawy edukacyjne.

1.Zgadywanka.
Do worka lub pudełka wkładamy różne przedmioty (np.zabawki,przybory szkolne,jedzenie,ubranka).Następnie dziecko z zamkniętymi oczami losuje przedmiot i musi go nazwać po angielsku.

2.Gra: Bingo!
Poproś dziecko, aby narysowało pięć wyrazów, których nazwy poznało np. w rozdziale 1 . Następnie wymieniaj angielskie nazwy wszystkich wyrazów z tego rozdziału. Gdy dziecko usłyszy nazwę
obrazka, który znajduje się na jego kartce, skreśla odpowiedni  rysunek. Po skreśleniu wszystkich rysunków krzyczy: Bingo! Na koniec poproś dziecko, aby podało nazwy skreślonych wyrazów. Następnie zamieńcie się rolami.

3.Zabawa: What's missing?-Czego brakuje? 
Przygotuj przedmioty (możesz też użyć obrazków lub  zabawek) reprezentujące kategorię prezentowaną w podręczniku,  Poproś dziecko, aby je obejrzało i zapamiętało . Następnie przykryj je np. chustą i ukradkiem wyjmij jeden z nich. Zabierz chustę i zapytaj dziecko: What’s missing? Dziecko podaje po angielsku nazwę brakującego przedmiotu.

4. Mum/Dad says....Mama/Tata mówi...
Zabawa polega na wykonywaniu poleceń ,np. Mum says- touch something red (Mama mówi dotknij czegoś czerwonego) i dziecko szuka  w pomieszczeniu przedmiotu w kolorze czerwonym i dotyka go. Dziecko wykonuje polecenie tylko wtedy,jeśli  poprzedzisz polecenie zdaniem Mum says. Gdy wydajesz samo polecenie (np. Touch something blue..) dziecko nie powinno wykonać żadnego ruchu.Później następuje zamiana ról.

5. Dyktowanie
Narysuj na małych karteczkach symbole pięciu przedmiotów,np. zabawek.Poproś dziecko,aby zrobiło to samo,tak aby powstały dwa zestawy karteczek.Zasłoń swoje karteczki np.dużą książką i ułóż je w dowolnej kolejności,a następnie podawaj dziecku nazwy po angielsku.Jego zadaniem jest ułożenie ich w tej samej kolejności. Zabierz książkę i sprawdź poprawność zadania, możecie również zamienić się rolami.

6.Jaka to cyfra?
"Rysuj palcem" po plecach dziecka cyfrę ,a ono musi powiedzieć ją na głos. Zabawa ta jest również doskonała do powtórzenia alfabetu .

7.Szepty
Rodzic bezgłośnie mówi słowo wyraźnie ruszając ustami,a dziecko próbuje odczytać słowo z ruchu warg. Kiedy odgadnie prawidłowo zamienia się z rodzicem rolami.

8. 15 sekund
Dziecko w ciągu 15 sekund wymienia wszystkie wyrazy i zwroty,które zapamiętało z danego rozdziału. Rodzic liczy,a następnie dziecko może pobić swój rekord w kolejnej rundzie.

9.Karaoke
Do  podręczników j.angielskiego dla dzieci dołączona jest płyta CD z piosenkami poznanymi na lekcji. Większość z nich zawiera również wersję karaoke,dzięki której można zapewnić rozrywkę dla całej rodziny:)

10.Pantomima.
Dziecko losuje karteczkę z obrazkiem (lub nazwą) rzeczy. Za pomocą gestów i ciała  stara się pokazać to słowo bez użycia słów. Rodzic odgaduje. Potem następuje zmiana – mimem jest rodzic,
a dziecko próbuje odgadnąć słowo.


2 komentarze:

  1. podoba mi się kwestia 15 sekund. Maluchy lubią jak pobijają swoje rekordy :D Bardzo fajne pomysły, będę praktykowała z moimi dzieciakami :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję! Rzeczywiście, bicie rekordów nigdy się dzieciom nie nudzi:) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń